AKAYLAR GİYİM SAN.VE YAPI TASARIMLARI A.Ş

AKAYLAR GİYİM SAN.VE YAPI TASARIMLARI A.Ş
Akaylar is patented

ANKARA'DAN BİR TÜRKİYE MARKASINA,

Yıl 1944. AKAYLARIN DOĞUŞU

Başkent Ankara'da bir gecekonduda başlıyor bu öykü. İnsan gücü ile çalışan pedallı dikiş makinası ile çocuk pantolonu, şort, gömlek dikiliyor. İki hayat arkadaşı gece gündüz çalıştırıyorlar makınayı, 5-6 sene bir dükkân ve atölye özlemi çekiyorlar. Taşkent Bebe Pazarı ismiyle doğdukları toprakları temsil etmenin heyecanıyla ticari hayatlarına ilk amatör adımlarını atıyorlar.

   * 1950'li yıllar geliyor;

Alışveriş semti Adliye'de pasaj içinde bir küçük dükkân bulunuyor. Ahşaptan asma tavan yapılıp 3 makinalı atölye yukarıda çalışmaya başlıyor çocuk giysileri kesilip dikiliyor, satılıyor. 10 yıl böyle geçiyor.

    * 1960'lı yıllar

İşyeri yetmiyor, küçük ve tüketiciye uzak bulunuyor. Ticaret merkezi Ulus'ta büyük bir dükkanda ürünler pazarlanıyor, günler geçiyor.

  *1970'li yıllar

 İstanbul özlemi dayanılmaz oluyor ve göç başlıyor. Yeşildirek'te küçük bir dükkânda AKAYLAR KONFEKSİYON adıyla çocuk pantolonları kesiliyor, dikiliyor ve sıra ile satılıyor.

   * 1975 

İkinci kuşak Akaylar, göreve hazırlanmış, işe karışıyor; Akaylar Kollektif Şirketi kuruluyor. Melek Han'da büyük işyeri satın alınıyor. İşe şevk ve hırsla girişiliyor. İkinci kuşak sabırsız, hemen Şehremini ‘de atölye yeri bulunuyor; Pamosa Kollektif Şirketi kuruluyor. PAMOSA Jean doğuyor. Yıl 1976. Türkiye gençliği kendi ülkesinde üretilen harika bluejean ile tanışıyor, stadyumlar, belediye otobüsleri, duvar tabelaları Pamosa markasını tüm İstanbul’a, tek kanallı televizyon ise Türkiye'ye duyuruyor. Bu arada Akaylar Okul Önlükleri tüm yurtta okulda kalitenin anlamını sergiliyor ve yine medya ile birlikte belki de Türkiye'de ilk defa tanıtım uçakları semalarda Akaylar adını afişlerde taşıyor, televizyonlar Akaylar'dan mesajlar veriyor.

    * 1980'li yıllar

Akaylar okul formaları hak ettiği zirvede Türkiye'nin seçkin mağazalarında tüketiciye, orijinal ambalaj içinde, kalite kontrol anlayışı ile sunuluyor. Pamosa Jean ise dünyaya adını duyurma, yabancı firmalara meydan okuma çabalarıyla yurt dışına açılıyor, kurumlaşılıyor. Akaylar A.Ş ve Pamosa A.Ş kuruluyor. Atölye, fabrika oluyor. Denim kumaş giriyor, dikiliyor, yıkanmış Jean olarak çıkıyor, alpaka kumaş giriyor, önlük ambalajlanmış olarak çıkıyor. Kalite hedef seviyeye geliyor. Fuarlar başlıyor, Türkiye'nin tekstilde bizde varız dediği yıllar, fuardan fuara uykusuz geceler.

  *1990 Paris,

Pamosa, hazır giyimde uluslararası kalite ve prestij altın madalyası alıyor. Akaylar markası Türkiye'de ilk kez özel okul velilerine, Kültür Koleji ile iş birliği yaparak okulda hizmet veriyor. Velilerin günlerce bitiremediği okul alışverişi, 15 dakikada tamamlanıyor, herkes mutlu, teşekkür ve övgüler alınıyor...

Birazda genç kızlar ve anneler diye düşünüyoruz, PİMİNO markası doğuyor ve Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Arap dünyası bu marka ile tanışıyor, müşteri listeleri kabarıyor.

    *2000'li yıllar  

3. kuşak Akayları yetiştirmek ve ülke hizmetine kazandırmak için çalışmalar devam ediyor, görevi devir almaya hazırlanıyorlar. Bu taze kan ve kabına sığmayan enerji ile farklı sektörlere açılma hevesi doğuyor. Hizmet sektörü gençler için en cazip ve çekici alan. Pizza Take Away markası ile Ataköy ve Yeşilköy'de iki şube ile butik pizza ve İtalyan restoranları açılıyor. Kısa zamanda beğeni toplayan konsept, Mecidiyeköy ve Etiler şubeleri ile büyüyor. Araştırmacı, meraklı, teknik ve analitik düşünce yapısı ile yetişen gençler yine büyüklerinin yönlendirmesiyle yeni milenyumun öncelikli alanı olan enerji ve enerji tasarrufu konularında çalışmalar yapıyor. EKOYAK markasıyla yakıt tasarruf sistemleri, EKOSU markasıyla manyetik kireç önleyici su şartlandırma sistemleri yurtdışındaki benzerleri örnek alınarak üretiliyor. Yeni bir teknoloji Türkiye'ye kazandırılıyor. Bu ürünlerin ülke genelinde tüm tüketicilere ulaştırılabilmesi için yine Türkiye'de ilklerden olan EKOYAŞAM sanal mağaza faaliyete giriyor. Kısa zamanda bir sektör haline gelen bu ürünlerle ilgili ülkedeki ilk adımlar yine AKAYLAR tarafından atılıyor ve pazarın en önemli oyuncusu olarak yoluna devam ediyor. 2008 yılında bu ürünler tüm sanal marketlerde ve yapı marketlerde yerini alıyor. İhraç edilir hale geliyor. Aynı dönemde genç Akayların hobilerinden biri olan otomobil modifikasyonu ve ilgili ürünler ticari bakış açısıyla birlikte yeni bir girişime dönüşüyor. GARAJJ konseptiyle Borla, Tubi, Milltek, Devil gibi dünya devi firmaların resmi Türkiye distribütörlükleri alınıyor. Amerika'dan, İtalya'dan, İngiltere'den ve Fransa'dan alanında önde gelen, en prestijli ürünler meraklılarıyla buluşturuluyor.

    * Yıl 2008

Öze dönüş, ahde vefa yılı. Akaylar yıllar sonra anavatanı olan Konya'da bir şube açarak Anadolu'ya yatırım yapıyor.

     Burada AKAYLAR ismine duyulan sevgi ve güvenle kurulan ilişkiler sayesinde bölgede eksikliği hissedilen birçok ürün ve hizmetle ilgili talepler AKAYLAR'ı yeni yatırımlara itiyor. İnşaat sektörüne adım atılıyor. 2012 de 42034 YAPI TASARIM LİMİTED ŞİRKETİ kuruluyor. Yerel ortaklar ile girilen bu organizasyonda, Konya yepyeni ve farklı bir proje ile tanışıyor. Beyaz Yaka Evleri. Diğer yandan enerji sektörü ve Konya'nın güneş enerjisi alanındaki atılımları AKAYLAR için yeni bir fırsat doğuruyor. Sektörün önde gelen firmalarından SOM ENERJİ ile yapılan anlaşma ile Orta Anadolu temsilciliği alınıyor. Güneş santralleri, güneş tarlaları kurulumları ile elektrik üretmek, ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlamak yeni yüzyılın getirdiği imkanlara uyum sağlamak hedefleniyor.

 *Yıl 2020

Yapı, inşaat alanındaki çalışmalarımızı gayrimenkul yatırımı, iç ve dış mimari yenileme, tasarım, üretim ve işletme çalışmalarıyla genişleterek özel projeler üreten bir ekip oluşturuyor, tüm bu faaliyetlerimizi ana şirketimiz bünyesinde AKAYLAR YAPI TASARIMLARI markası altında devam ettiriyoruz. Yeni bir vizyon ve planlama ile 75. yaşına giren şirketimizin ünvanı da AKAYLAR GİYİM SAN. VE YAPI TASARIMLARI A.Ş. olarak değişiyor.
 
 
     Biz Akaylarız, varız ve var oldukça, sizler için, içinde olduğumuz her işte önce kalite ve koşulsuz müşteri memnuniyetini hedefleyerek çalışmaya devam edeceğiz.